PSi

pes

„Pes, přítel člověka“, to zní sice otřele, ale platí to dodnes. Sice šlo kdysi i divokou šelmu, ale asi 14 tisíc let již pes člověka provází, stal se součástí jeho historie a slouží mu dodnes. Tou službou se snad nemyslí jen, že pomáhá ve službách pastevců, policii, armádě, při různých katastrofách apod., ale slouží nám i jako společník, sportovní partner, vodící pes slepcům atd. Jsou ale i části světa, zejména v Asii, kde ho můžeme najít i v jídelničku, pro nás Evropany je tato představa nemyslitelná, i když se najdou výjimky.

 Pes se také používá jako laboratorní zvíře, což je trnem v oku ochráncům zvířat, ale na druhé straně je jejich přínos pro lidstvo velký. V České republice upravuje chov psů zákon na ochranu zvířat proti týrání, veterinární a myslivecký. Na úrovni místní pak jejich držení upravují různé vyhlášky, a to třeba o pohybu na veřejných prostranstvích, poplatky apod.

 Na světě existuje velké množství psích plemen, mají různou velikost, barvu, proporce, osrstění atd., mezinárodně je uznáno  skoro 350 plemen, ale další mnohá nejsou.

 Psi se mohou používat k mnohým činnostem, ale většinou se k daným účelům musí vycvičit. Takže se setkáme se psi služebními, ale i vodícími, záchranáři apod. Jde o to, že pes může získat určité zkušenosti, které se neustálým opakováním změní na podmíněný reflex, a to je základ výchovy psa. Vyřkne se např. povel „lehni!“ a pes se uvede do ležící podoby třeba zatlačením na záda a po zaujetí pozice se odměnění. Pes tedy nerozumí slovům, ale pochopí, že na shluk některých hlásek má udělat určitý pohyb. Každý pes má také jinou inteligenci, někteří jedinci, a lze to vztahovat i na rasy, se učí snáze a někteří hůře. Dnes k této výchově se používají i výcvikové elektronické obojky.

 Inteligence psů se skládá ze tří složek, instinktivní, adaptivní a pracovní inteligence. Instinkty se týkají vrozených dovedností a šlechtěním schopnost k určitým druhům výkonu, adaptace je schopnost učit se a samostatně řešit problémy, pracovní inteligence je osvojení si povelu při co nejmenším počtu opakování a uposlechnutí povelu na co nejmenší počet opakování. K výcviku jsou všeobecně nejvíce vhodná plemena německý ovčák, dobrman, německý ovčák, pudl a šeltie, psi s největší samostatností řešit problémy jsou teriéři, malamuti, husky, čivavy apod. Pro pracovní inteligenci je nejlepší border kolie, pudl, německý ovčák, zlatý retrívr, dobrman, šeltie, labrador a rotvajler. K psům nejméně se hodícím pro výcvik je afghánský chrt,  anglický buldok, čau-čau, barzoj aj.

 Pes je od přirozenosti šelma, lovec a masožravec. Ke svému životu potřebuje určité množství živin a dalších složek pokrmů. Samozřejmě záleží na rase, velikosti, ale dnes je krmivo již normálně dostupné v obchodní síti. Do roku 1989 to bylo horší, kupovalo se výsekové maso apod. Dnes se psům dávají různé granule nebo jiné produkty, ale musí se dodržovat jeho pitný režim, pro větší psi až 5 litrů tekutin denně.

 Mnohý starší člověk, když zůstane sám, než by se snažil hledat nového druha, pořídí si raději psa, současně je pes vynikajícím prostředkem pro výchovu dětí, pes je oddán svému pánovi, co víc o psech napsat? Rex je sice jen televizní hrdina, ale tisíce psů jsou v lidské společnosti hrdiny  skutečnými a tak ti, kteří jim vděčí za život, tedy za záchranu nebo pomoc v těžkých chvílích, by o tom mohli mluvit nejvíc. 

Posted in Domácnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *