Jak na zdravé zuby

zuby-usmevSe zuby je to tak trochu nespravedlivé. Jejich kazivost totiž nemůžeme nijak ovlivnit, je nám dána do vínku po předcích. Proto vídáme zasloužilé padesátníky bez kazu nebo dvacetileté lidi s několika korunkami. Jak alespoň zmírnit následky, když už se na nás příroda v tomto směru vyřádila?

Důležité je především odstraňovat bakterie, které způsobují zubní kazy. A to velmi jednoduše, dvakrát denně čistit zuby zubním kartáčkem a vypomoci si například mezizubními kartáčky nebo některou ústní vodou, pokud možno s obsahem alkoholu. Jen taková totiž udělá v ústech mírně řečeno pořádek. Pokud chcete pro své zdraví něco udělat, konzultujte každou promýšlenou záležitost se svým zubním specialistou, který vám může účinně poradit.

Zářivě bílé zuby má opravdu málokdo, většina populace opravdu musí přežít život s mírně zažloutlými nebo jasně žlutými zuby, což je naprosto přirozené. Zářivě bílý úsměv ale může přidat na společenské prestiži nebo dodat odvahy při seznamování se s opačným pohlavím. Problémem je příliš časté bělení zubů, jedna z nejcennějších částí našeho těla ztrácí potřebné minerály, zejména vápník a často se při této proceduře může i závažně poškodit sklovina. Bohatí Egypťané si za časů antiky bělili zuby pomocí popela, v ústech jim toho ale v pozdějším věku díky tomu příliš nezbylo. Zvažte sami, zda vám to za to stojí.

Dalším problémem jsou rovnátka, obvykle je jde aplikovat jen v raném věku. Až čtyři pětiny populace trpí nějakou zubní nerovností, která je ovšem dána hlavně geneticky. Opatrně také na zubní kartáčky, ideální by bylo měnit je zhruba každé dva měsíce. Jejich štětiny se totiž třepí a opotřebovávají se, nehledě k tomu, že na nich zůstává i dlouho po čištění spousta bakterií.

Důležitá je v prevenci zubního kazu i strava. Příliš mnoho sladkostí nebo výrobků z mouky může způsobit lehko zubní kaz, naopak potraviny bez „přírodních cukrů“ jsou dobrou prevencí.

Rajskou hudbou budoucnosti jsou také laserové zubní vrtačky v ordinacích, které zbaví hlavně děti strachu z velké bolesti při vrtání zubního kazu. Po celém světě jsou podobné vrtačky už rozšířené, v Čechách jsou zatím ale jen v naprostém minimu ordinací. Dočkáme se během příštích pár let nějaké změny?

Posted in Zdraví. Tagged with , , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *